Welcome-old

Sydney Scorpions 2014 Merit Teams Training Session UPDATED  21.02.14
Sydney Scorpions are pleased to announce details of their 2014 Scorpions 10's & 12's Merit Teams training session. The session will include training by Sydney Scorpions male and female NTL, Elite 8, NSW & Australian representatives.  Players are requested to wear their club colours.  Scorpions merchandise will be available for purchase.  All parents/guardians are requested to complete the online rego stating their attendance.

Date: Sunday 2nd March, 2014     Time: 11.00am-12noon
Venue: TG Millner Field, Marsfield
Details:  This event is invite only to our 2014 Boys & Girls 10's & 12's Merit teams  (teams found here)
Wet Weather Info: Any last minute updates via our Facebook page and/or website
Online Rego:  www.surveymonkey.com/s/scorpsmerit2014

2014 NSWTA Junior Regionals – Coaching Roles UPDATED  20.02.14
Applications are now taking place for the Sydney Scorpions positions below for the upcoming NSWTA Junior Regionals, with applications closing at 5.00pm on Monday 24th February.  Interested parties need to email their expression of interest whilst being familiar with the criteria for the role which can be found here.  Any further information can be gained via email.
Boys 14's – Assistant Coach

Boys 18's – Assistant Coach

Sydney Scorpions Squads – 2014 NSWTA Junior Regionals UPDATED  21.02.14
Congratulations to the Manly Warringah Touch Association on their back to back Club Championship at the Junior State Cup over the weekend.  In humid and somewhat damp conditions the tournament took place with a record 328 teams making it the largest Touch Tournament on the planet.  The Sea Eagles once again showed that their focus on junior development over the past number of years is paying dividends by winning the Girls 14's, 16's & 18's titles.  Hot on their heels were the Parramatta Eels who won the Boys 16's title and came runners up in the Boys 18's Final.  Hills Hornets are also looking to be a real force in the future with President Brad Mitchell and the club boasting twelve teams at this tournament.  Northern Beaches Renegades were the newest club at the Junior State Cup with eight teams – four making the Quarter Finals, two reaching the Semis and one making the Grand Final.  Highlights from the tournament can be found via YouTube.  Photos from the tournament can be found here.

Sydney Scorpions Coaches & Selectors were hard at work at the tournament selecting their squads for the 2014 NSWTA Junior Regional Championships, which will take place over the weekend of the 26/27 April 2014, at Goulburn, NSW (approx. 2hrs 10mins drive from Sydney).   The Scorpions will be looking to continue their recent run of success at this tournament after last year yet again being crowned Champion Permit by appearing in 5 out of 6 Grand Finals and winning 3 of these. The divisions available are Girls & Boys 14's/16's/18's and over the next week the Scorpions squads will be published via our Facebook page and this website.   These will include our Boys & Girls 10's & 12's Merit teams, an initiative that was introduced and well received last year. 

As per Scorpions policy all players that were in 2013 final teams have been automatically included in the 2014 squads. For example if a player made the 14 Girls team in 2013 and she is eligible for the 14 Girls again, she will automatically be included in the 14 Girls squad. However if she is now eligible for 16 Girls then she is not an automatic selection in the 16 Girls squad.  The Sydney Scorpions Selection Policy can be found here.  Any squad player unable to attend a trial and still wishes to be considered for selection needs to complete the following document and return to Sydney Scorpions.

Girls 14's Squad & Trial Info:  Trial info coming soon. 
Squad (33 players): Capri Vidler (Parramatta), Carly Abbott (Northern Beaches), Deni Ross (Parramatta), Faith Nathan (Manly), Hayley Thorndyke (Hills), Indiana Haoui (Northern Beaches), Isabella Beach (Manly), Jesse  Smith (Hills), Josephine Lenaz (Hills), Josie Bee (Ryde Eastwood), Julia Zubak (Parramatta), Kate Ryan (Manly), Kyah West (Hills), Lauren Pruscino (Parramatta), Lily Schnitzler (Manly), Lucy McDonald (Manly), Maddison Pritchard (Parramatta), Madison Ashby (Manly), Molly Bird (Hornsby), Mya Geros (Manly), Pihuka Duff (Manly), Rachel Fear (Manly), Renee Khamis (Parramatta), Ruby Cooper (Ryde Eastwood), Ruby Reid (Northern Beaches), Sariah  Paki (Manly), Shannyn Bissett (Parramatta), Tahlia Simbolon (Parramatta), Tasma Woolley (Manly), Tatum Bird (Parramatta), Taylah Nicholls (Ryde Eastwood), Tianah Geros (Manly), Tyler Pelligra (Parramatta).  Coach: Roha Paki   Assistant Coaches:  Gavin Brucey & Gloria Berryman

Girls 16's Squad & Trial Info: 
Squad (33 Players): Isabella Duncan, Allison Dallaway, Danae Blewitt, Jane Hill, Rebekah Blanchard, Tamia Kearns, Brianna Sorbello, Aaliyah Paki, Tayla Fraser, Brittney Clifford, Kristie Leonard, Tully Marr, Paige French, Chloe Scranage, Maddison Hartmann, Ellie-May Asprey, Jaala Harrison, Abbey Steanes, Claudia Mece, Sinead McNamara, Madielyn Nolan, Sophie Martin, Abigail Shepherd, Dana Griffin, Brittany Haskins, Jane Vanzino, Claire Vanzino, Nicole Saldern, Georgette Randall, Caitlin Cimarosti, Courtney Young, Logan Glasson, Simone Rodgers.  Coach: Jamie Clifford  Assistant Coaches: Danni Davis & Matt Scranage
Players requested to wear their club playing or training singlets with number
Sunday 23 February 5.00pm @ TG Millner, Marsfield

Wednesday 26 February 6.00pm @ Doyle Ground, North Parramatta

Girls 18's Squad & Trial Info: 
Squad (27 players):  Abbey Papenhuyzen, Abbey Urwin, Aleya Wiggins, Annaleise Barton, Ashley Gray, Bianca Sorbello, Bridie Hill, Chloe Cheney, Courtney Milone, Crystal Maguire, Emily Gordon, Emma Williams, Georgia Toovey, Georgia Voura, Greta Virgona, Hannah Dyball, Jordan Jamer, Kaitlin McCaffery, Laara Lewis, Michala Ford, Shellie Davis, Steph Maiolo, Talisha Maruta, Tayla Clifford, Tayla Duguid, Taylor Hornery, Zara Nicholas.  Coach: Anthony Dudeck  Assistant Coach:  Melissa Mitchell    Further info via email
Players requested to wear their club playing or training singlets with number
Friday 21 February 6.30pm @ Nolans Reserve, North Manly 
Sunday 23 February 4.00pm @ TG Millner, Marsfield

Friday 21 March 6.30pm – Team Training Commences  —  Training will be Tuesday's 6.30pm & Sunday's 3.00pm

Boys 14's Squad & Trial Info: 
Squad (33 players):  Adrian Khattar, Boehn Russell, Christian Williams, Connor Tannous, Conor Hickey, David Tejcek, Elijah Pai, Ethan Klein, Flynn Agles Corke, Fraser McGrath, Jack Stewart, Jack Walsh, Jack Paavola, Jerome Van der Helde, Jordan Adams, Jordan Hill, Josh Takchi, Joshua Anstee, Lachlan Bamford, Luke Maiolo, Matt Swain, Mitchell Quetcher, Nate Scranage, Nathan Van Buuren, Oliver Arcus, Sam Kelly, Samuel Edgeley, Thomas Edgeley, Tyran Rotondo, Tyreece Figota, William Otoole, Zach Symons, Zachary Murray. Coach: Rob Barrakat Assistant Coach: Dave Nolan
Players requested to wear their club playing or training singlets with number
Sunday 23 February 9.30am @ Nolans Reserve, North Manly

Tuesday 25 February 6.30pm @ Doyle Ground, North Parramatta
Players are requested to confirm their attendance to the first trial via email robert.barakat@optusnet.com.au (please supply player name on email) by Friday 21 February

Boys 16's Squad & Trial Info:  Trial info coming soon. 
Squad (35 players):  Ryley Angles-Corke (Parramatta), Jayden Griffin (Parramatta), Jayden  McDonald (Parramatta), Luke Osborne (Parramatta), Ryan Papenhuyzen (Parramatta), Adam Rizk (Parramatta), Jarrod Spicer (Parramatta), Ray Wehbe (Parramatta), Marley Simbolon (Parramatta), Curtis Wilson (Parramatta), Jordan Khattar (Parramatta), Jacob Harrington (Parramatta), Lawrence Bingham (Parramatta), Keeley Bowen (Hornsby), Jordan Do Rozario (Hornsby), Kobby Agyei (Hills), Samuel Watkins (Hills), Brad Davoren-Whereat (Hills), Daniel Hunt (Hills), Ryan Mettenbrink (Hills), Tom Bracken (Hills), Zane O'Neill (Northern Beaches), Jarrah Rogan (Northern Beaches), Finn Heath (Northern Beaches), Jeremy Allan (Northern Beaches), Daniel Clabretta (Northern Beaches), Matthew Rocca (Manly 18's), Campbell Marks (Manly), Jack Mazaraki (Manly), Mason McDonald (Manly), Max Simons (Manly), Thomson Suters (Manly), Lachlan Elks (Manly), Harrison Haywood (Manly), Cooper Johns (Manly).  Coach: Brandon McDonald  Assistant Coach: Darren Swain

Boys 18's Squad & Trial Info:
Squad (32 players): Anthony Katrib (Parramatta), Ben Crerar (Manly), Bill Eltakchi (Ryde Eastwood), Billy Leonard Manly), Brad Gibson (Ryde Eastwood), Brad Stevenson (Parramatta), Cameron Dow (Ryde Eastwood), Harrison Fox (Hornsby), Jackson Mills (Parramatta), Jacob Curran (Hornsby), Jacob McLean  Parramatta), Jai Field (Parramatta), Jake Nolan (Parramatta), Jean Louis Jones (Ryde Eastwood), Jordan Sarmento (Parramatta), Joshua Wandl (Manly), Kai Simbolon (Parramatta), Luke Mansour (Parramatta), Mark Wilson (Hornsby), Matthew McSweeney (Ryde Eastwood), Matthew Shields Hornsby), Matthew Wilson (Ryde Eastwood), Nathan Cooper (Ryde Eastwood), Pat Taumata (Hills), Regan Walsh (Ryde Eastwood), Richard Takchi (Ryde Eastwood), Sam Raffaele (Manly), Shane Wong (Manly), Thomas Wong (Ryde Eastwood), Tom Collins (Manly), Troy  Black (Parramatta), Zac Simons (Manly).  Coach:  Jason Martin  Assistant Coach:  TBC
Players requested to wear their club playing or training singlets with number
Wednesday 26 February 6.00pm @ Doyle Ground, North Parramatta
Saturday 1 March 11.00am @ Beacon Hill Oval, Beacon Hill  

Sydney Scorpions Women's T-League NTL 2014 UPDATED  10.02.14
Sydney Scorpions are pleased to announce their Women's T-League team that will compete at the upcoming 2014 National Touch League. The team is as follows:  Lizzie Baxter, Andrea Roditis, Freya Clayhills, Emma Williams, Tayla Duguid, Britt Clifford, Crystal Maguire, Jess Shanahan, Michala Ford, Emily Gordon, Talisha Maruta, Kelly Irvine, Kristie Leonard, Aaliyah Paki, Sinead McNamara, Georgia Voura.  Shadow: Kate Devlin.

Sydney Scorpions Women's 40's NTL 2014 UPDATED  08.02.14
Sydney Scorpions are pleased to announce their Women's 40's team that will compete at the upcoming 2014 National Touch League. The team is as follows:  Amanda Butterworth, Megan McGhie, Michelle Girffiths, Kerrie Doyle, Jenny Maarseveen, Michelle Smidt, Lynda Davis, Julia Simons, Natasha Roberts, Natalie Leonard, Monique Licardy, Monique Nolan, Kylie Nicholas, Megan Kennedy, Wendy Camelotti, Allina Inkster.

Sydney Scorpions Mixed Opens NTL 2014 UPDATED  06.02.14
Sydney Scorpions are pleased to announce their Mixed Opens team that will compete at the upcoming 2014 National Touch League. The team is as follows:  Aleya Wiggins, Brooke Ferro, Chris Arnold, Clare Vanzino, Edward Johnson, Georgette Randall, Georgia Toovey, Jonathon Miller, Josh Thompson, Jye Malcolm, Mila Randall, Scott Bradley, Tom Jacobson, Travis Shaw.  Coach: Jye Malcolm   Assistant Coach: Paul Malcolm  Manager: Georgia Randall

Sydney Scorpions Men's 30's NTL 2014 UPDATED  03.02.14
Sydney Scorpions are pleased to announce their Men's 30's team that will be looking to retain their title at the upcoming 2014 NTL. The team is as follows: Adam Fahim, Brad Mitchell, Charbel Maroun, Damien Guilbert, David Roberts, Dean Murphy, Drew Davies, Heath Cooper, Jarrod Thomas, Jason Everett, Jason Scharenguvel, Lars Hanson, Mark Preston, Mick Irvine, Paul Macpherson, Put Berryman, Willie Chan. 

Sydney Scorpions Men's T-League NTL 2014 UPDATED  30.01.14
Sydney Scorpions are pleased to announce their Men's T-League team that will compete at the upcoming 2014 National Touch League. The team is as follows:  Billy Leonard, Charlie Suters, Daichi Yago, Gregory O'Connor,  Jake Nolan,  Jaycob Fong, Joe Ng, Jordan Horo, Josh O'Connor, Josh Phillips, Kai Simbolon, Marley Simbolon, Regan Walsh, Ryan Jennings, Sam Raffaele, Tom Collins.  Coach – Jason Martin  A/C – Alex Ferro  Manager- Scott Collins

2014 NTL & Elite 8 Approaches  UPDATED 23.01.14
Scorpions information on the upcoming NTL & Elite 8 tournament levy/accomodation/uniforms/etc for players and Mgmt can be found here.

Sydney Scorpions 2014 Coaching Appointments UPDATED 4.11.13
Sydney Scorpions received a record number of Coaching nominations for our 2014 teams and would like to thank all interested parties.  We are pleased to announce the 2014 appointments which can be found below. 

Boys 14:  Coach: Rob Barrakat Assistant Coaches: Dave Nolan & TBC
Girls 14:  Coach: Roha Paki   Assistant Coaches:  Gavin Brucey & Gloria Berryman
Boys 16:  Coach: Brandon McDonald  Assistant Coach: Darren Swain
Girls 16:  Coach: Jamie Clifford  Assistant Coaches: Danni Davis & Matt Scranage 
Boys 18:  Coach:  Jason Martin  Assistant Coach:  TBC
Girls 18:  Coach: Anthony Dudeck  Assistant Coach:  Melissa Mitchell
Men's T-League: Coach: Jason Martin  Assistant Coach:  Alex Ferro
Women's T-League: Coach: Jamie Clifford  Assistant Coaches:
David Duguid & Keith Smith
Senior Mixed: Coach: Craig Beacroft 
Men's 30: Coach: Terry Cooper   Assistant Coach: Bruce Ager
Men's 40: Coach: Ian Kalms  Assistant Coach:  Mark Leonard 
Men's 45: Coach:  Brett Gillard
Men's 55: Coach:  Les Saggus
Women's 40:  TBC

Elite 8 Men's Coach – Graham Knights   Assistant Coach – Dave Roberts    Manager – Dean Harris   Selector – Tim Kitchingham
Elite 8 Women's Coach – Barry Gibson  Assistant Coach – Anthony Dudeck   Manager – Gary & Mel Croft  Selector– Dave McDonald

Sydney Scorpions 2013 Survey Results UPDATED 24.05.13
The results from the Sydney Scorpions 2013 NTL / Elite 8 and NSWTA Junior Regionals surveys are now available.  Thank you to everyone that provided this valuable feedback.  Please access the results via the following links:  NTL / Elite 8 & NSWTA Junior

Sydney Scorpions 2013 NTL & Elite 8 Photos UPDATED 28.03.13
Please find Sydney Scorpions photo's from the 2013 NTL & Elite 8 here or via our Facebook gallery. Many thanks to Sandra Dyball for these photos.  If you would like to request an original file (larger size and increased quality) or have any photo's you would like added please get in contact via email@sydneyscorpions.com.  Other NTL photo's can be purchased via Energy Images