All posts in Uncategorised

NTL 2019 Gear Orders & Deposits

All players are requested to complete the NTL 2019 apparel order form by Monday 17 December, with all players requiring new 2019 design uniforms to compete at the upcoming NTL. Gear will not be ordered or supplied to players not making the final team, so all current squad players should submit orders now.

– All orders via https://goo.gl/WVgZ7N
– All teams are to be finalised by Monday 17 December
– All gear orders are due on Monday 17 December, players that do not submit a gear order are not assured of correct sizing or their preferred playing number
– Deposits of $100 are required by all players across all divisions by Friday 21 December – late fees will apply with payment details further below
– Players that do not make the final team are eligible for a refund
– The apparel supplier is Inferno so players will be able to use previous gear sizing as a guide. Also refer to the Inferno sizing guide here.

Compulsory gear included in the player levy is:
– Playing singlet / shirt
– Playing shorts / bike pants
– Two pairs of socks
– Long-sleeve t-shirt
– Also inclusive are Scorps water bottles and Scorps Sports Science Recovery Pack

Optional items at extra cost include below, all of which need to be pre-ordered via this form.
– Hat or Visor $20
– Off-field Shorts $35
– Scorps Golf Umbrella $20

Deposits of $100 made via PayPal or the bank details below, please include your name and team on the transfer.

SYDNEY SCORPIONS
Commonwealth Bank
BSB 062 016
A/C 2802 4586
https://sydneyscorpions.com/bank-details

Further information via email@sydneyscorpions.com

NTL 2019 Trials & Squads

All Sydney Scorpions 2019 NTL teams are to be finalised after the NSWTA State Cup and submitted to Scorpions by Monday 17 December. All player initial deposits are due by Friday 21 December with further information via team managers.

Men’s Open Squad: Benjamin He, Blake Vanderwoude, Brad Davoren Whereat, Brad Gibson, Brendan Robertson, Brennan Wilson, Cameron Dow, Charlie Suters, Cody Huriwai-Morgan, Conor Hickey, Cuban Porter-Sheen, Decan Ahipene, Ethan Klein, Flynn Angles Corke, Hunter Nicholas, Jack Woodrow, Jackson Mills, Jacob Harrington, Jaycob Fong, Jean-Louis Jones, Joe Ng, Kai Simbolon, Keeley Bowen, Kyle Bowen, Lachoneus Paki, Luke Mansour, Malcolm Chenney, Marley Simbolon, Mason McDonald, Matt Swain, Matt Wilson, Matthew Smith, Matthew De Palo, Nate Scranage, Oliver Donnellan, Ray Wehbe, Reagan Walsh, Sam Edgley, Sam Kelly, Sam Watkins, Tom Baum, Tom Collins, Tom Suters, Trevor Yiu, Tuatai Marsters, Will Bogunovic, Witika Ress Hatu, Zac Simons, Ryan Pritchard. Head Coaches – Brad Curl & Jason Martin Assistant Coach – Matt Lawson
Trial – Friday 14 December @ 6.30pm-8.00pm @ Doyle Ground, North Parramatta

Women’s Open Train-On Squad: Aaliyah Paki, Bella Geros, Billie Taylor, Caitlin Cimarosti, Caitlin Hickey, Claire Vanzino, Jessica Nagy, Kate Ryan, Kiiahla Duff, Lucy McDonald, Maddie Binding, Maddi McGrath, Molly Bird, Molly Donkin, Nicole Saldern, Olivia Steer, Paris Mooney, Pihuka Duff, Shannyn Bissett, Simone Rodgers, Susannah Hudson, Tatum Bird, Tyler Pelligra..  Head Coaches – Anthony Dudeck & Roha Paki, Assistant Coach – Craig Beacroft
Scorps Women’s Open Facebook group – https://goo.gl/7nQbkR

Mixed Open Trial:
Sunday 16 December, 5.00pm-6.30pm, TG Millner Field, Marsfield

Continue Reading

2019 Junior Regional Championship

Sydney Scorpions congratulates Orange Thunder Touch Football on being awarded the hosting rights for the 2019 and 2021 NSW Touch Junior Regional championships. The 2019 event will be held on 13-14 July, with Scorpions aiming for 10 consecutive Junior Regional Championship titles. Additionally Sydney Scorpions is excited by the inclusion of the new Boys & Girls U/12 divisions, which add to the U14, U16 and U18’s. Once again Scorpions will be hosting their Junior Elite Camp at the Sydney Sports Academy at Narrabeen on 11-12 May, 2019. The U12’s will be attending one day of the camp with the U14’s and U16’s plus Scorps Referees Junior Dev Program taking place over both days.  More info will be made available in coming weeks.

2019 Junior Representative Key Dates:

Sunday 27 January, 2019
Scorpions Junior Gala Day @ North Manly

Friday 15 – Sunday 17 February, 2019
NSWTA Junior State Cup – Northern Conference @ Port Macquarie

Friday 22 – Sunday 24 February, 2019
NSWTA Junior State Cup – Southern Conference @ Wagga Wagga

Saturday 27 – Sunday 28 April, 2019
NSWTA Junior State Cup – State Finals @ Wollongong

Saturday 11 – Sunday 12 May, 2019
Sydney Scorpions Junior Elite Camp @ Sydney Sports Academy, Narrabeen
U12’s (1 day only), U14’s, U16’s + Scorps Referees Junior Dev Program

Saturday 13 – Sunday 14 July, 2019
NSWTA Junior Regionals @ Orange

NTL 2019 Coaching Appointments

Sydney Scorpions are pleased to announce their coaching appointments for the 2019 National Touch League. The tournament will be held at Coffs Habour on 13-16 March, 2019.  Scorpions have a proud history of winning the NTL Golden Boot Champion Permit on six occasions since 2012 and once again will be aiming for a memorable and successful campaign. In coming weeks all NTL initial squads will be published along with trial dates.  With no T-League division Scorpions will be heavily investing in our three open division teams aiming to get a good mix of young developing talent and experienced players. Additionally, a number of our senior teams have new coaches at the helm who will be striving  for success in their first outing with these teams. Further information via email@sydneyscorpions.com

Men’s Open
Head Coach – Brad Curl
Head Coach – Jason Martin
Assistant Coach – Matt Lawson
Manager – TBA

Women’s Open
Head Coach – Anthony Dudeck
Head Coach – Roha Paki
Assistant Coach – Craig Beacroft
Manager – TBA

Mixed Open
Head Coach – Barry Gibson
Manager – TBA

Mixed 30s
Head Coach – Terry Joe
Manager – Simon Kowald

Men’s 30s
Head Coach – Terry Cooper
Manager – Christine Cooper

Men’s 40s
Head Coach – Ron Larcombe
Manager – Paul Macpherson

Men’s 45s
Head Coach – Ian Kalms
Manager – Andre Bali

Men’s 50s
Head Coach – Brett Gillard
Manager – Aron Watson

Men’s 55s
Head Coach – Cliff Lyons
Manager – Caren Friend

Women’s 30s
Head Coach – Edith Nathan
Assistant Coach – Vacant
Manager – Alana Barlow

Women’s 40s
Head Coach – Lynda Robertson
Manager – Kerrie Doyle

Women’s 45s
Head Coach – Phil McIlwraith
Assistant Coach – Monique Nolan
Manager – Megan Kennedy

R U OK Teammate? Because we are all on the same team!

September is R U OK awareness month and we at Sydney Scorpions believe we can all do more to encourage these important conversations.  Why?  Because deep down we are all on the same team and need to support each other where we can.

We are challenging all touch affiliates and teams competing in the NSW Touch Vawdon Cup and at the National Youth Championships on the Sunshine Coast to get involved in our R U OK Teammate initiative. Of course any other team is also invited to join regardless of what competition you play in.

To sweeten the deal we’ve got a fantastic prize pack to be won from our friends at Inferno and Touch Football Australia.  How to take part?  Well it’s easy just follow the steps below!

R U OK TEAMMATE?
01. List your team players names in alphabetical or player shirt number order
02. Publish the list on your team or club Facebook group or by whatever other means you communicate with your team
03. Player 1 needs to have a R U OK conversation with Player 2, then Player 2 with Player 3 and so on until all the list is complete
04. If you have a number of teams you can add the names together to make it more challenging to get through the entire list
05. Refer to the R U OK conversation tip sheet and video below – face to face conversation is the best if possible, otherwise by any other means, but try not to rush it
06. Everyday is R U OK day… aim to have all your teams conversations completed by the end of September
07. Get in contact with Scorps letting us know your club and teams involved by responding to our Facebook post or via email@sydneyscorpions.com
08. By participating you will go into the draw to win a fantastic prize pack thanks to Inferno and Touch Football Australia, which will be announced at the end of the month
09. Updates will be provided via Scorps Facebook and via www.scorps.co with more info via https://www.ruok.org.au/
10. And if your players need help at anytime through the process encourage support for them via coaches, managers, parents or guardians

 

 

2018/19 Sydney Scorpions Committee

Sydney Scorpions held their 2018 AGM on Monday 20 August at Northmead Bowling Club.  It’s been another extremely successful year with Sydney Scorpions holding both the national open/senior NTL champion permit along with the state junior regional champion permit.  NSWTA General Manager Dean Russell was in attendance with Scorpions communicating regularly with NSWTA in relation to upcoming decisions regarding the Junior State Cup final date and further information on the 2019 Junior Regional event.  Additionally Scorpions are liaising with Touch Football Australia and are expecting further information on the 2019 National Touch League divisions within the next few weeks.  Once updated information comes to hand Scorpions will provide further notice in regards to 2019 NTL coaching appointments and squads, plus our 2019 Junior Regional selection process and coaching nominations.  At this stage Scorpions will be once again leveraging their Junior Gala Day (Sunday 27 January, 2019 at Nolan Reserve, North Manly) and the Parramatta TA Twilight Gala Event (Doyle Ground, North Parramatta) for TalentID squad selection for the Boys & Girls 14/16/18’s squads.  At this time whether the Scorpions Junior Elite Camp progresses in 2019 is still unknown – the congested touch calendar of great concern.  Additionally at the meeting Brad Curl was elected as Assistant Regional Director and Tim Kitchingham re-elected as Finance Director.  As such Scorpions committee for the next 12 months is as follows.

2018/19 Sydney Scorpions Committee:
Regional Director – Anthony Dudeck
Assistant Regional Director – Brad Curl
Regional Technical Director – Brad Mitchell
Regional Finance Director – Tim Kitchingham
Regional Juniors Director – Dave Nolan
Regional Coaching Director – Brad Curl
Regional Referees Director – Bill Slade
Regional Selectors Director – Bruce Ager
Regional High Performance Managers – Stuart Geros, Michael Donaghy
Regional Sports Scientist – Michael Donaghy
Regional Merchandise Manager – Tim Kitchingham
Regional Communications Managers – Anthony Dudeck, Brad Mitchell

Sydney Scorpions 2019 NTL Coaching Nominations

Expressions of interest are now being taken for Sydney Scorpions coaching and management roles for the 2019 National Touch League, to be held at Coffs Habour on 13-16 March, 2019.  At present there is a TFA review process taking place in regards to the divisions to be offered, and as such our EOI survey has named the divisions with that in mind – also taking into account there will be no Elite 8 event at the upcoming NTL.   Further information via our Sydney Scorpions Coaching Director Brad Curl or via email@sydneyscorpions.com

For nominations click here

Sydney Scorpions 2018 AGM

Notice of Sydney Scorpions Annual General Meeting


Date: Monday 20 August 2018 @  7.00pm
Venue: Northmead Bowling Club, 166 Windsor Rd, Northmead NSW 2152

All reports, Notice of Motions, Special resolutions, Nominations for Executive Officer Positions and General Business items are to be forwarded to Tim Kitchingham, Assistant Regional Director by close of business  July 9, 2018.  Reporting period will cover an 18-month period 1 January 2017 – 30 June 2018.  Meeting papers can be requested and will be distributed in in advance.  This meeting will include the election of the two officers those being Assistant Regional Director and Finance Director.  All affiliates are encouraged to attend and have representation. Further information via email@sydneyscorpions.com

SYDNEY SCORPIONS AGM AGENDA: 
1. Welcome
2. Apologies
3. Registration of Attendance
4. Minutes from previous AGM

5. Annual Reports (1 January 2017 – 30 June 2018)
a) Technical reports: i. Referees report  ii. Coaching report  iii. Selectors report  iv. Participation (Juniors) report
b) Assistant Regional Director’s report
c) Regional Director’s report

6. Financial Statement
7. Election Of Officers  a) Assistant Regional Director (2 year appointment)  b) Finance Director (2 year appointment)
8. Appointment of Life Membership
9. Special Resolutions
10. Notice of Motions
11. Appointment of Auditor
12. General Business

Scorpions Claim 2018 Junior Regional Title

The Sydney Scorpions have continued their dominance of the Junior Regionals claiming their 9th consecutive Regional Championship title. The Scorpions claimed three of the six divisions on offer. Whilst the Scorpions were dominant they were pushed to the limits yet again by the ever-improving Hunter Western Hornets, who also participated in four finals and claimed two titles in Boys 14’s and Boy’s 18 divisions. Sydney Mets also claimed the 16 Boys Division for their lone title.

Final Results
14 Girls: Champions
Sydney Scorpions 3 def Northern Eagles 2
Player of the Final: Emily Smith Sydney Scorpions
Scorpions Medal: Yasmin Aloisio
Coaches Award: Esme Sergi

14 Boys: Grand Finalists
Hunter Western Hornets 4 def Sydney Scorpions 3
Player of the Final: Elijah Faalua Hunter Western Hornets
Scorpions Medal: Ollie Cummins
Player Player: Finn Watkins

16 Girls: Champions
Sydney Scorpions 4 def Southern Suns 3
Player of the Final: Kiiahla Duff Sydney Scorpions
Scorpions Medal: Brearna Nathan
Player Player: Kiiahla Duff & Brearna Nathan

16 Boys: Semi-Finalists
Scorpions Medal: Daniel O’Donnell
Coaches Awards: Harry Fryer

18 Girls: Champions
Sydney Scorpions 5 def Hunter Western Hornets 2
Player of the Final: Faith Nathan Sydney Scorpions
Scorpions Medal: Faith Nathan
Player Player: Faith Nathan
Coaches Awards: Tatum Bird, Molly Donkin, Billie Taylor
Sarah Peattie Medal: Tatum Bird

18 Boys: Semi-Finalists
Scorpions Medal: Matt Swain
Coaches Award: Josh Menzies
Sam Brisby Medal: Matt Swain

Regional Championships
1st Sydney Scorpions 69pts
2nd Hunter Western Hornets 64pts
3rd Sydney Mets 53pts
4th Northern Eagles 24pts
5th Sydney Rebels 14pts
6th Southern Suns 10pts

NTL 2018 Champion Permit

Congratulations to all involved on another successful National Touch League campaign with Sydney Scorpions retaining the champion permit Golden Boot trophy.  Our NSW Scorpions Women’s successfully won back to back Elite 8 tiles and we had divisional success in the Men’s 30’s Men’s 40’s, Men’s 50’s & Men’s 55’s – with many other teams making it to their respective finals.  Also congratulations to our award winners from our annual NTL Dinner along with the new inductees into the Sydney Scorpions Hall of Fame.

Games in the finals of the National Touch League and Elite Eight 2018 couldn’t have been tighter, with 11 of the 16 grand final scores just one touchdown apart.  The Women’s Elite 8 went into a drop off, and, despite a slow start, the NSW Scorpions won 4-3 against the Broncos to claim back to back titles.  More close action in the Men’s 30’s (the Scorpions stung the Sharks, 9-8), and the Women’s 35’s (the Hornets beat the Cobras 3-2).  In the Men’s 40’s, the Scorpions got away from the Hornets, 10-6.  Another Sharks versus Scorpions challenge in the Men’s 45’s – but this time the Sharks took the win, 6-5. And another Scorpion vs Hornets match in the Women’s 45’s, where this time the Hornets came out on top, 3-2. The Scorpions won against the Sharks in the Men’s 50’s, and against Sunshine Coast in the 55’s.  But the Cyclones in the inaugural Men’s 60’s division at NTL managed to outperform the Scorps, with a win of 5-4.

NTL Players of the Final:
Women’s Elite 8: 
Laura Peattie (NSW Scorpions)
Men’s 30’s: Kyle Joyce (Sydney Scorpions)
Men’s 40’s: Darren Reynoldson (Sydney Scorpions)
Men’s 45’s: Bruce MacDonald (Sydney Scorpions)
Men’s 50’s: Brandon McDonald (Sydney Scorpions)
Men’s 55’s: David Cheung (Sydney Scorpions)

Scorpions Medals & Awards:
Men’s Elite 8 Boland Trophy – Ciaran Toner
Women’s Elite 8 Boland Trophy – Faith Nathan
Men’s T-League – Connor Hickey
Women’s T-League – Simone Rodgers
Women’s 27’s – Kate Van Beek
Senior Mixed – Vanessa Hunter
Men’s 30’s – Willie Bishop
Men’s 40’s – Steve Matthews
Women’s 40’s – Johanne Jo
Women’s 45’s – Katrina McIlwraith
Men’s 45’s – Mark Leonard
Men’s 50’s – James Marks
Men’s 55’s – David Cheung
Men’s 60’s – Phil O’Keefe

Junior Coach of the Year: Brandon McDonald
Senior Coach of the Year: Barry Gibson
Manager of the Year: Kerrie Doyle
Referee of the Year: Andrew Smith
Regional Directors Award (Brett Gillard Medal): Michelle Geros

Outstanding Achievement at Affiliate Level (new award category):
Craig Nicholls & Tracey Elliott – Rise of Carlingford Touch Association
Graham Knights – Rod Wise Medal & TFA Volunteer of the Year Recipient
Craig Beacroft – Hills Hornets Vawdon Cup Women’s Div 1 & State Cup WOB Champions 2017
Terry & Chris Cooper – Hornsby State Cup Men’s Open Champions 2017
Barry Gibson – Manly Warringah Vawdon & State Cup Women’s Open Champions 2017

In Appreciation Awards:
Sarah Nash – For administration support to Sydney Scorpions during NTL 2018
Julianne Bowen – For administration support to Sydney Scorpions during NTL 2018
Michael Donaghy – For Sports Science services to Sydney Scorpions
Parramatta Touch Association – For the use of Doyle Ground for team training & junior selection trials
Manly Touch Association – For the use of Nolan Reserve for team training and Scorpions Junior Gala Day


NTL Dinner Scorpions Medal Winners

Women’s Elite 8 Champions


Men’s 30’s Champions

Men’s 40’s Champions


Men’s 50’s Champions

Men’s 55’s Champions

2018 Junior Regional Teams

Sydney Scorpions are pleased to announce their final teams to compete at the NSWTA Junior Regional Championships to be held at Penrith on 28-29 April, 2018.

Girls 14’s: Camille Berryman, Edie Burke, Emily Smith, Esme Sergi, Gillian Fa’aumu, Imogen Sayer, Lucy Forrest, MacKenzie Davis, Matilda Daniels, Milla Elaro, Olivia Rose Inkster, Sienna Hinwood, Thea Prasetya, Yasmin Aloisio. Shadows: Addison Cordery, Amelia Polley, Marissa Stubbs, Zara Halliday.

Boys 14’s: Aiden Flynn, Daniel Bertolissio, Dylan Coutts, Finn Watkins, Josh Turner, Luke Maroun, Malakai Latilevu, Nathan Hall, Ollie Cummins, Oscar Gray, Ryan Field, Savelio Tamale, Thomas Klem, Vikay Rawali. Shadows: Dylan Bissett, Dylan Charlier, Matt Chatten, Noah Read.

Girls 16’s: Adelaide Sylvester, Brearna Nathan, Caitlin Hickey, Ellie Kerr, Holli Raaf, Isabella Geros, Jessica Nagy, Kiiahla Duff, Lara Wilkinson, Macy Carrothers, Maddi McGrath, Maddie Binding, Malayika Russell, Millie Durdevic. Shadows: Gracie Carpenter, Jade Pond, Tia Young.

Boys 16’s: Cuban Porter-Sheen, Daniel O’Donnell, Harry Fryer, Jesse Michniewicz, Kyle Bowen, Lachoneus Paki, Liam Haskins, Liam Jones, Nathan Hassan, Nick Russell,  Tom Morrison, Witika Ress Hatu, Zach Couper, Tom Jarrett. Shadows: Brody Hoy, Harrison Read, Joseph Rahme, Keahlan Bray.

Girls 18’s: Bailee Nix, Billie Taylor, Briana Hibbert, Emily Phelps, Faith Nathan, Grace Hanks, Julia Zubak, Molly Donkin, Molly Donohoe, Olivia Steer, Paris Mooney, Sariah Paki, Tatum Bird, Tyler Pelligra.

Boys 18’s: Adrian Sciglitano, Alex Nolan, Ben Tait, Boehn Russell, Cody Morgan, Decan Ahipene, Ethan Klein, Jack Griffiths, Josh Menzies, Matt Swain, Nate Scranage, Tom Skelly, Tuatai Marsters, Tyreece Figota. Shadows: Lachlan Nolan, Ned Ritchie.

2018 Junior Regional Squads

Sydney Scorpions is pleased to announce their 10/12’s Merit Teams plus 14/16/18’s squads as below.  The Junior Regionals will be played at Penrith Touch Association at the Kingsway, Werrington on the 28/29 April, 2018.  Sydney Scorpions Junior Regional 14/16’s squads are invited to attend the Scorpions Junior Elite Camp which will take place on 3-4 March at the Sydney Sports Academy, Narrabeen. From these squads our final 14 players in each team will be selected.  Information on the Boys & Girls 18’s trial can also be found below. In regards to our 18’s teams Sydney Scorpions are very aware of the demanding touch representative calendar and as such trials will take place after the National Touch League – of which many players in the squad are representing at T-League and Elite 8 level.

Scorpions 10/12’s Merit Teams:  Invited to a one-off training session on Sunday 25 February, in the morning Doyle Ground, North Parramatta.  No RSVP required, just turn up, time to be confirmed via Facebook this week.
Boys 10’s:
Chais Doherty, Cooper Jurotte, Cruz Death, Daniel Green, Darcy Feltham, Finn Kusto, Harry Jordan, Hunter Jones, Hunter Reich, Isaac Kusto, Jack Kalms, Jake Medved, Jaykob McKinnon, Kobe Morris, Logan Bubb, Oscar Andrews, Samuel Polley, T Lowe, Taj Patterson, Taylor Hatton, Xavier Davidson.
Girls 10’s: Alana Adms, Andie Milligan, Billie Gwynne, Caitlin Quirk, Cayleigh Hartwig, Charlotte Bensley, Coco Marsters, Courtney Azzopardi, Elisa Daher, Ellie Debosz, Hayley El Hazouri, Kelsey Berryman, Laura Bell, Renae Collins, Sophie Bowden, Talea Tonga, Tiana Fuller, Zyon Ligaliga-Tonise.
Boys 12’s: Ashton McKelvey, Baxter Warner, Blake Bragg, Charlie Boyle, Chase Liston, Dane Grosvenor, Jackson Ellia, Jesse Sabat, Jodi Ellia, Joe Harvey, Josaia Delana, Keanu Mila, Max Menin, Noah Miller, Oliver Baum, Oskar Davidson, Patrick Marren, Sebastian Klein.
Girls 12’s: Alana Reddy, Alexis Aloisio, Amelie Taudien, Asha Goddard, Ava Jones, Ciara Cooper, Eleni Latilevu, Ella Brown, Elle Daher, Emily Tallentire, Isabella Azizi, Jemma Kalms, Kiara Grandenetti, Lauren McQuade, Leila Mcdougall, Mia McGregor, Mischa Winckel, Piper Johnston, Sienna Geros, Sienna Wheelhouse, Waiaria Ellis.

Scorpions Boys 14’s (27 players):  Aiden Flynn, Ben Couper, Cooper Angles-Corke, Daniel Bertolissio, Dylan Bissett, Dylan Coutts, Finn Watkins, Isaac Truskett-Jones, James Wood, Josh Hoye, Josh Turner, Lachlan Marshall, Lachlan Smith, Luke Maroun, Malakai Latilevu, Matt Chatten, Michael Abdow, Nathan Hall, Noah Read, Ollie Cummins, Oscar Gray, Patrick Gatt, Ryan Brophy, Ryan Field, Savelio Tamale, Thomas Klem, Vikay Rawali.
*Shadows not named but may be invited into the squad and camp over the next week*

Scorpions Girls 14’s (30 players): Addison Cordery, Amelia Polley, Anaia Cruickshank, Ashley Younis, Camille Berryman, Chelsea Smyth, Edie Burke, Ellie Wilson, Emily Smith, Esme Sergi, Georgia Morgan, Gillian Fa’aumu, Hannah Makira, Imogen Sayer, Keely Stevens, Lauren McCurley, Lucy Forrest, MacKenzie Davis, Maggie Donkin, Marissa Stubbs, Matilda Daniels, Milla Elaro, Nina Van der Reyden, Olivia Rose Inkster, Piper Simons, Sienna Hinwood, Tallara Bamblett, Thea Prasetya, Yasmin Aloisio, Zara Halliday.
*Shadows not named but may be invited into the squad and camp over the next week*

Scorpions Boys 16’s (27 players): Angus Edwards, Brock Wells, Brody Hoy, Cuban Porter-Sheen, Daniel ODonnell, Darcy Brettle, Harrison Read, Jesse Michniewicz, Joseph Rahme, Keahlan Bray, Kyle Bowen, Lachoneus Paki, Liam Haskins, Liam Jones, Mac Omm, Matt Curl, Nathan Hassan, Nick Charlwood, Nick Russell, Riley Mayo, Saxon Youngman, Teddy Wilson, Tobey Lewis, Tom Morrison, Tom Trevaskis,Will Allen, Witika Ress Hatu.
*Shadows not named but may be invited into the squad and camp over the next week*

Scorpions Girls 16’s (26 players): Adelaide Sylvester, Audrey Little, Brearna Nathan, Caitlin Hickey, Eleanor Fairhurst, Ellie Kerr, Emma Vandervelde, Gracie Carpenter, Haylee Hifo, Holli Raaf, Isabella Geros, Jade Pond, Jayde Costello,  Jemma Tran, Jessica Nagy, Kiiahla Duff, Lara Wilkinson, Layla Ritchie, Macy Carrothers, Maddi McGrath, Maddie Binding, Malayika Russell, Matilda Bloomfield, Millie Durdevic, Sophie Elliot, Tia Young.
*Shadows not named but may be invited into the squad and camp over the next week*

Scorpions Boys 18’s (31 players): Adrian Sciglitano, Alex Nolan, Angus O’Donnell, Angus O’Donnell (#27), Ben Tait, Benson Simons, Boehn Russell, Cody Morgan, Conor Hickey, Decan Ahipene, Elijah Pai, Ethan Klein, FlynN Angles-Corke, Frazer McGrath, Jack Griffin, Jack Mansour, Joel Rowell, Josh Menzies, Lachlan Inglis, Lachlan Nolan, Luke Maiolo, Matt Swain, Nate Scranage, Ned Ritchie, Sam Edgley, Sam Kelly, Tom Baum, Tom Skelly, Tuatai Marsters, Tyreece Figota, Zach Symons.

Scorpions Girls 18’s (30 players): Bailee Nix, Bailee Radford, Billie Taylor, Briana Hibbert, Emily Phelps, Faith Nathan, Georgia Dean, Grace Hanks, Julia Zubak, Karsyn Toleafoa, Kate Ryan, Kiarra Williams-Browne, Lucy McDonald, Madison Higgins-Ashby, Mia Wilson, Molly Bird, Molly Donkin, Molly Donohoe, Monica Lenaz, Taylah Nicholls, Olivia Steer, Paris Mooney, Pihuka Duff, Sariah Paki, Sophie McAlpine, Sophie Wickham, Taliah Simbolon, Tatum Bird, Teagan Long, Tyler Pelligra.