Archive for February, 2016

Sydney Scorpions would like to thank all players that attended trials for the Boys & Girls 14/16/18’s. Extremely pleasing was the high standard and the obvious growth of talent from all the Scorpions affiliates, most noticeably from affiliates that in the past have had smaller representation in our squads and final teams. The Junior Regional Championships will be held on the 16 & 17 of April at The Cheney Park, Parkes – the home of Parkes Touch Association. Our Sydney Scorpions Junior Dinner will be held on Saturday 16 April at the Parkes Services & Citizens Club, with tickets available for purchase online for parents in coming weeks. Also available soon will be the full player levy and registration information. We are aiming for all teams to have their training schedule published as soon as possible to assist with planning for parents. Please understand these are regional representative teams and any player that cannot commit to the training schedule needs to communicate this with their team management and risks being replaced. We would advise all parents to book their accommodation as soon as possible as we understand this is limited in Parkes and surrounding towns may be the only option. Further info via email@sydneyscorpions.com

Sydney Scorpions Girls 14’s: Caitlin Hickey (Manly), Chelsea Mann (Northern Beaches), Eleanor Fairhurst (Hills), Ellie Kerr (Northern Beaches), Emilee Vann Buuren (Northern Beaches), Gina Hawson (Northern Beaches), Haylee Hifo (Parramatta), Holly McNamara (Hills), Isabella Geros (Manly),  Kira Stubbs (Northern Beaches), Lara Wilkinson (Northern Beaches), Lily Cooper (Ryde-Eastwood), Macy Carrothers (Northern Beaches), Maddie McGrath (Manly). Shadows: Abbie Lewis (Ryde-Eastwood), Eden Fraser (Ryde-Eastwood), Jade Pond (Parramatta). Shadows listed are requested to train with the team and players unable to commit to the training schedule may be replaced.  The training schedule for the team will be provided via team management who can be contacted via scorps14girls@sydneyscorpions.com   The first team training session will be Friday 4 March at 6.30pm-8.00pm at Doyle Ground, North Parramatta. The team training schedule will be discussed at this session.

Sydney Scorpions Boys 14’s: Conner McCann (Carlingford), Des Raukete (Hills), Griffin Bamford (Manly), Harrison Read (Hills), Hilton Ovenden (Northern Beaches), Jayme Elias (Carlingford), Liam Haskins (Hills), Liam Jones (Parramatta), Nathan Hassan (Hornsby), Nicholas Russell (Parramatta), Tom Jarrett (Manly), Will Allen (Northern Beaches), Witika Rees-Hatu (Manly), Zane Cameroux (Carlingford). Shadows: Aiden Brophy (Hornsby), Dally Bird (Carlingford), Johnathan Allen (Northern Beaches).  Shadows listed are requested to train with the team and players unable to commit to the training schedule may be replaced.  The training schedule for the team will be provided via team management who can be contacted via scorps14boys@sydneyscorpions.com   The first team training session is Saturday 5 March 11.30am-1.00pm at Beacon Hill Oval, Wilandra Road, Beacon Hill. The team training schedule will be discussed at this session, future sessions will not necessarily be at the same day/time as this first session.

Sydney Scorpions Girls 16’s: Bailey Nix (Northern Beaches), Brianna Hibbert (Northern Beaches), Capri Vidler (Hills), Julie Zubak Parramatta), Lucy McDonald (Manly), Maddison Higgins-Ashby (Manly), Molly Donohue (Northern Beaches), Olivia Steer (Hornsby), Paris Mooney (Hills), Rachel Fear (Manly), Shannyn Bissett (Parramatta), Tatum Bird (Parramatta), Taylah Nicholls (Carlingford), Tyler Pelligra, (Parramatta). Shadows: Grace Hanks (Northern Beaches), Lauren Pruscino (Parramatta).  Shadows listed are requested to train with the team and players unable to commit to the training schedule may be replaced.  The training schedule for the team will be provided via team management who can be contacted via scorps16girls@sydneyscorpions.com   The first team training session will take place next week (no training this week), more info to come.

Sydney Scorpions Boys 16’s: Christian Williams (Hills), Conor Hickey (Manly), Decan Ahipene (Manly), Elijah Pai (Northern Beaches), Flynn Angles-Corke (Parramatta), Fraser McGrath (Manly), Jerome Van Der Heide (Northern Beaches), Joshua Menzies (Manly), Leon Frangi (Parramatta), Luke Maiolo (Manly), Sam Kelly (Manly), Samuel Edgley (Manly), Travis Osborne (Parramatta), Zach Symons (Northern Beaches). Shadows: Jack Griffin (Hills), Kaya Walker (Northern Beaches), Maxmillan Guanta (Ryde-Eastwood).  Shadows listed are requested to train with the team and players unable to commit to the training schedule may be replaced.  The training schedule for the team will be provided via team management who can be contacted via scorps16boys@sydneyscorpions.com   The first team training session will be advised shortly.

Sydney Scorpions Girls 18’s: Abbey Steanes (Manly), Brittney Clifford (Manly), Caitlin Cimorosti (Northern Beaches), Chloe Scranage (Manly), Clare Vanzino (Northern Beaches), Claudia Mete (Manly), Elise Wilson (Manly), Jane Vanzino (Northern Beaches), Jordan Roughan (Carlingford), Katrina Smith (Hornsby), Maddison Hartmann (Manly), Nicole Saldern (Northern Beaches), Page McGregor (Parramatta), Tiarnna Jurd (Northern Beaches). Shadows: Brianna Sorbello (Carlingford), Jennaya Wiggins (Manly), Logan Glasson (Parramatta), Simone Rodgers (Carlingford).  Shadows listed are requested to train with the team and players unable to commit to the training schedule may be replaced. The training schedule for the team will be provided via team management who can be contacted via scorps18girls@sydneyscorpions.com   The first team training session will be on Sunday 5 March at 8.00am-10.00am at Northmead High School, Campbell Street, Northmead.

Sydney Scorpions Boys 18’s: Brad Davoren-Whereat (Hills), Jarrah Rogan (Manly), Jesse Parker (Parramatta), John Carroll (Parramatta), Keeley Bowen (Hornsby), Lachlan Raper (Norths), Lawrence Bingham (Parramatta), Luke Osbourne (Parramatta), Marley Simbolon (Parramatta), Mason McDonald (Manly), Matt Rocca (Manly), Ray Wehbe (Hills), Ryan Pritchard (Hills), Sam Watkins (Hills). Shadows: Daniel Hunt (Hills), Karl Jammal (Hills), Jayden McDonald (Parramatta).  Shadows listed are requested to train with the team and players unable to commit to the training schedule may be replaced.  The training schedule for the team will be provided via team management who can be contacted via scorps18boys@sydneyscorpions.com   The first team training session will be Sunday 20 March at 8.30am at Nolan Reserve, North Manly.

Boys 14’s:  Head Coach – Matt Scranage  Assistant Coach – Tua Marsters
Email Contact: scorps14boys@sydneyscorpions.com
Girls 14’s: Head Coach – Gavin Bruce  Assistant Coach – Peter Langmack  Manager – Melissa Mann
Email Contact: scorps14girls@sydneyscorpions.com
Boys 16’s:  Head Coach – Brandon McDonald  Assistant Coach – Matt Lawson
Email Contact: scorps16boys@sydneyscorpions.com
Girls 16’s: Head Coach – Keith Smith  Assistant Coach – Carol Jones
Email Contact: scorps16girls@sydneyscorpions.com
Boys 18’s:  Head Coach – Jason Martin  Assistant Coach – Brad Curl
Email Contact: scorps18boys@sydneyscorpions.com
Girls 18’s: Head Coach – Mel Mitchell  Assistant Coach – Tracey Elliot
Email Contact: scorps18girls@sydneyscorpions.com

Sydney Scorpions Girls 10’s Merit Team – Alana Reddy, Alexia Read, Alyssa Medved, Arebella Gittany, Bridgette Chan, Ciara Cooper, Freya Hanson, Grace French, Hayley Hooper, Kahla Clague, Lilly Kiprioti, Madeleine Ward, Mikaela Bowen, Piper Johnston, Roxie Neville, Sienna Geros, Sienna Wheelhouse, Tyla Christie, Yasmin Musri.

Sydney Scorpions Girls 12’s Merit Team – Alysha Bell, Elle Mannes, Emily Smith, Esme Sergi, Georgia Arcus, Georgia Walker, Giselle Kusto, Imogen Sayer, Jasmine Dooley, Jazman Hollis, Jess Taylor, Jessica McIlwrath, Kate Kelly, Lauren McCurley, Lucy Forrest, Mackenzie Davis, Marissa Stubbs, Matilda Daniels, Mia Rodgers, Milla Elaro, Raquel Desaulnier, Rose Tate, Samantha Jones, Yasmin Aloisio.

Sydney Scorpions Boys 10’s Merit Team – Ashton McKelvey, Billy Haoui, Blake Bragg, Blake Nicholas, Byron Aspin, Charlie Boyle, Corin Montgomery-Smith, Dane Grosvenor, Jackson, Elia, Joe Wash, Kodi Elia, Lucas Sassen, Oscar Davidson, Riley Attwood, Riley Oneil, Sebastian Klein, Toby Mayhew, Tom Norris, Trylee McLean, Tylan Black Berryman.

Sydney Scorpions Boys 12’s Merit Team – Aden Clarke, Carter Provan, Connor Raaff, Cooper Wheelhouse, Daniel Raueke, Dylan Coutts, Finn Watkins, Jacob Fahim, Jared Hanson, Jayden Ambichi, Jeremiah Teu, Jett Richards, Josh Turner, Lachlan Marshall, Malakai Latilevu, Ollie Cummins, Owen Azzopardi, Owen Bourke, Riley Azzopardie, Ryan Brophy, Ryan Field, Sam Davies, Savelio Tamale, Shannon Bosschieter.

Sydney Scorpions Girls 14’s – Abbie Lewis (Ryde-Eastwood), Brianna El-Bayeh (Parramatta), Caitlin Hickey (Manly), Chelsea Mann (Northern Beaches), Eden Fraser (Ryde-Eastwood), Eleanor Fairhurst (Hills), Ellie Kerr (Northern Beaches), Emilee Vann Buuren (Northern Beaches), Georgia Bell (Northern Beaches), Gina Hawson (Northern Beaches), Grace Thomas (Ryde-Eastwood), Haylee Hifo (Parramatta), Hayley Chapman (Parramatta), Holly McNamara (Hills), Isabella Geros (Manly), Jada Toevai (Parramatta), Jade Pond (Parramatta), Kira Stubbs (Northern Beaches), Kristen Cawthorne (Carlingford), Lara Wilkinson (Northern Beaches), Lilly Marsters (Manly), Lily Cooper (Ryde-Eastwood), Macy Carrothers (Northern Beaches), Maddi McGrath (Manly), Malayika Russell (Manly), Matilda Bloomfield (Hills), Molly Pickloun (Manly), Sarah Brown (Carlingford), Sascha Taurino (Manly), Sophie Brown (Parramatta), Sophie Williams (Hills), Zoe Warland (Carlingford).

Sydney Scorpions Girls 16’s – Aneka Morley (Northern Beaches), Bailey Nix (Northern Beaches), Brianna Hibbert (Northern Beaches), Capri Vidler (Hills), Deni Ross (Hills), Georgia Abbott (Parramatta), Georgia Garnett (Hills), Grace Hanks (Northern Beaches), Indiana Haoui (Northern Beaches), Isabella Beach (Manly), Jade Geros (Manly), Jessica Drummond (Carlingford), Josie Bee (Ryde-Eastwood), Julie Zubak (Parramatta), Karsyn Toleafoa (Parramatta), Kaylani Ngamu (Northern Beaches), Kiara Williams (Carlingford), Lauren Pruscino (Parramatta), Lucy McDonald (Manly), Maddison Higgins-Ashby (Manly), Molly Donohue (Northern Beaches), Olivia Senior (Northern Beaches), Olivia Steer (Hornsby),  Paris Mooney (Hills), Phoebe Loughhead (Hornsby), Rachel Fear (Manly), Renee Fossano (Northern Beaches), Ruby Cooper (Ryde-Eastwood), Shannyn Bissett (Parramatta), Taliah Simbolon (Parramatta), Tatum Bird (Parramatta), Taylah Nicholls (Carlingford), Tegan Toa Toa (Parramatta), Tia Geros (Manly), Tyler Pelligra (Parramatta).

Sydney Scorpions Girls 18’s – Abbey Steanes (Manly), Alysse Cooper (Manly), Brianna Sorbello (Carlingford), Brittney Clifford (Manly), Brooke Ferro (Northern Beaches), Caiti Rodgers (Hills), Caitlin Cimorosti (Northern Beaches), Chloe Scranage (Manly), Clare Vanzino (Northern Beaches), Claudia Mete (Manly), Elise Wilson (Manly), Georgette Randall (Northern Beaches), Jane Hill (Northern Beaches), Jane Vanzino (Northern Beaches), Jennaya Wiggins (Manly), Jordan Roughan (Carlingford), Katrina Smith (Hornsby), Kristie Leonard (Manly), Logan Glasson  (Parramatta), Maddison Hartmann (Manly), Nicole Saldern (Northern Beaches), Paige French (Manly), Paige McGregor (Parramatta), Paris Ruwhiu (Parramatta), Rose Murray (Hornsby), Simone Rodgers (Carlingford), Sinead McNamara (Northern Beaches), Sophie Martin (Hills), Taliah Fulmaono (Parramatta), Tamaryn McGregor (Hornsby), Tiarnna Jurd (Northern Beaches).

Sydney Scorpions Boys 14’s – Aiden Brophy (Hornsby), Benjamin Gallacher (Manly), Brian Abdennour (Carlingford), Brock Wells (Parramatta), Brody Hoy (Northern Beaches), James Bragg (Carlingford), Conner McCann (Carlingford), Connor Goggins (Carlingford), Connor Griffiths (Hills), Dally Bird (Carlingford), Daniel O’Donnell (Manly), Des Raukete (Hills), Farouk Barake (Carlingford), Griffin Bamford (Manly), Harrison Read (Hills), Hayden Orley (Hills), Hilton Ovenden (Northern Beaches), Jaycob Anjoul (Parramatta), Jayme Elias (Carlingford), Johnathan Allen (Northern Beaches), Karl Rajab (Carlingford), Kyle Bowen (Hornsby), Lachoneous Paki (Manly), Liam Haskins (Hills), Liam Jones (Parramatta), Mac Omm (Northern Beaches), Mark Zacharis (Carlingford), Matthew Hall (Hornsby), Nathan Hassan (Hornsby), Nicholas Russell (Parramatta), Riley Mayo (Northern Beaches), Teddy Wilson (Manly), Tom Jarrett (Manly), Tom Morrison (Northern Beaches), Will Allen (Northern Beaches), Witika Rees-Hatu (Manly), Zane Cameroux (Carlingford).

Sydney Scorpions Boys 16’s – Adrian Sciglitano (Hills), Anthony Kassis (Parramatta), Charlie Norrish (Northern Beaches), Christian Williams (Hills), Conor Hickey  (Manly), Decan Ahipene (Manly), Elijah Pai (Northern Beaches), Ethan Klein  (Parramatta), Flynn Angles-Corke (Parramatta), Fraser McGrath (Manly), Jack Griffin (Hills), Jack Walsh (Manly), Jerome Van Der Heide (Northern Beaches), Jesse Provan (Ryde-Eastwood), Josh Fraser (Ryde-Eastwood), Joshua Menzies (Manly), Kaya Walker (Northern Beaches), Lachlan Bamford (Manly), Lachlan Brooke (Parramatta), Leon Frangi (Parramatta), Luke Maiolo (Manly), Mason Ward (Ryde-Eastwood), Matt Swain (Manly), Maxmillan Guanta (Ryde-Eastwood), Mitchell Gardiner (Hills), Sam Kelly (Manly), Samuel Edgley (Manly), Thomas Edgley  (Manly), Tom Baum (Northern Beaches), Travis Osborne (Parramatta), Tyrese Walker (Northern Beaches), Tyrone Rotondo (Ryde-Eastwood), Zach Symons (Northern Beaches).

Sydney Scorpions Boys 18’s – Brad Davoren-Whereat (Hills), Bradley Attuell (Hills), Campbell Marks (Manly), Curtis Wilson (Hills), Dane Booth (Hills), Daniel Hunt (Hills), Ed McGeoch (Norths), Harrison Haywood  (Manly), Harry Binding (Northern Beaches), Izak Moses (Hornsby), Jacob Harrington  (Parramatta), Jarrah Rogan  (Manly), Jayden McDonald (Parramatta), Jeremy Allen (Northern Beaches), Jessie Parker (Parramatta), John Carroll (Parramatta), Jordan Bullock (Northern Beaches), Karl Jammal (Hills), Keeley Bowen  (Hornsby), Lachlan Henrisson (Hornsby), Lachlan Raper (Norths), Lawrence Bingham (Parramatta), Luke Osbourne (Parramatta), Mark Kilpatrick (Norths), Marley Simbolon  (Parramatta), Mason McDonald (Manly), Matt Ohara (Carlingford), Matt Rocca  (Manly), Mitchell Donnelly (Northern Beaches), Ray Wehbe (Hills), Ryan Papenhuyzen (Parramatta), Ryan Pritchard (Hills), Sam Watkins (Hills), Shannon Gardiner (Hills), Tom Suters (Manly), Will Bogunovic (Northern Beaches), Will Hartwig (Norths), Zane O’Neill (Manly).